آبی تِک | زندگی بر مدار امنیت
سبد خرید خالی است.

آموزش تصویری تعمیر دوربین مداربسته

بدون امتیاز
آموزش تصویری تعمیر دوربین مداربسته
در این مقاله آموزش تصویری تعمیر دوربین مداربسته را به صورت دقیق میخوانیم.

تعمیر دوربین مداربسته مهارت مفیدی است که می‌توانید به دست آورید اما در صورت انجام نادرست می‌تواند برای دوربین شما مضر باشد. در کل نباید هیچ از تجهیزات سیستم امنیتی خود را دست‌کاری کنید، مگر اینکه از توانایی خود برای انجام صحیح آن اطمینان داشته باشید. از طرفی قبل از انجام هر اقدامی، دوربین شما باید از برق جدا شود. با ما همراه باشید تا شما را با مهم‌ترین مطالب مربوط به تعمیر دوربین مداربسته آشنا کنیم.

تعمیر دوربین مداربسته: تعویض برد LED مادون قرمز

تعویض برد LED مادون قرمز (IR) خیلی پیچیده نیست. اغلب اوقات، دسترسی به تمام اجزای داخلی کل دوربین آسان‌ترین راه است. در صورتی که فکر می‌کنید برد IR دچار مشکل شده برای تعمیر دوربین مداربسته بخشی از بدنه دوربین که برای دسترسی به برد IR باید جدا شود را بردارید و برد IR را از بقیه محفظه جدا کنید.

این کار به راحتی با برداشتن پیچ‌هایی که برد IR را روی بدنه دوربین محکم می‌کند، انجام می‌شود. احتمالا تعداد این پیچ‌ها بین دو تا هفت مورد است. سپس می‌توانید برد را از دیگر اجزا جدا کنید، اما کابل برق سیاه/قرمز رنگ همچنان به یک سوکت سفید رنگ در پشت برد IR وصل خواهد بود. با کشیدن کابل از قسمت پایه کانکتور، کابل برق را از برد IR جدا کنید. اکنون شما می‌توانید برای تعمیر دوربین مداربسته برد آسیب دیده را برداشته و برد جدید را در دوربین قرار دهید.

تعمیر دوربین مداربسته: تعویض لنز داخل دوربین

از اینجا به بعد احتمالا برای دسترسی به اجزای مورد نیاز خود نیاز به جداسازی کامل دوربین دارید. لنز شما، خواه از نوع ثابت یا قابل تنظیم باشد، از این امر مستثنی نیست. برد IR شما احتمالاً اولین مانع شما خواهد شد. تقریباً در همه موارد باید به طور کامل جدا شود. در مورد لنزهای ثابت، این برد احتمالاً تنها مانع شماست.

لنزهای قابل تنظیم دستی از لحاظ تعمیر دوربین مداربسته می‌توانند بسیار پیچیده‌تر باشند. در موارد خاص، لنزهای قابل تنظیم دستی دارای “آستین” چرخ دنده هستند که در اطراف بخش زوم و فوکوس لنز سفت می‌شوند. آنها در کنار مجموعه دیگری از چرخ دنده‌ها کار می‌کنند که به دستگیره‌های تنظیم خارجی دوربین شما متصل هستند. هنگام تعویض لنز با این نوع پیکربندی، آن آستین‌ها باید برداشته شده و روی لنز جدید شما قرار بگیرند.

تراز مناسب دنده بسیار مهم است: زیرا تا زمانی که این مرحله را درست انجام ندهید، دوربین شما دیگر نمی‌تواند تنظیم شود. در زمان تعمیر دوربین مداربسته لنزهای قابل تنظیم دستی که فاقد دستگیره‌های تنظیم خارجی هستند و در عوض با چرخاندن خود لنز با استفاده از پیچ‌های کوچک تنظیم می‌شوند، می‌توانند به راحتی و به همان روش لنز ثابت جدا شوند.

دقت کنید ممکن است لنز شما یک حلقه فوم در اطراف خود داشته باشد. این حلقه برای عملکرد دوربین بسیار مهم است. حتما این حلقه فوم را در جای مناسب خود قرار دهید.

تعویض لنز داخل دوربین
تعویض لنز داخل دوربین به چه صورتی انجام میشود؟

تعمیر دوربین مداربسته: تعویض سنسور تصویر CCD یا CMOS

تعویض سنسور تصویر آسان است. این قطعه به طور مستقیم به لنز شما متصل می‌شود و همیشه حاوی یک تکه شیشه مربع یا مستطیل شکل مستقیماً در مرکز تخته است. برای تعمیر دوربین مداربسته در صورت خرابی سنسور لنز و برد IR باید برداشته شود. پس از حذف سایر اجزا، باید حسگر تصویر را از بدنه دوربین جدا کنید. در صورتی که دوربین دارای برد پاور است، باید آن را نیز جدا کنید. علاوه بر این هر کابلی که مشاهده می‌شود نیز باید از سنسور تصویر جدا شود.

دقت کنید هنگام نصب حسگر تصویر جدید خود، بسیار مراقب باشید که قطعه شیشه‌ای واقع در مرکز تخته را لکه‌دار نکنید.

تعمیر دوربین مداربسته: تعمیر تابلو برق

در این قسمت از تعمیر دوربین مداربسته به تعویض برد پاور می‌پردازیم. تعویض برد پاور می‌تواند بسیار مهم باشد. این قطعه معمولاً در پشت دوربین قرار می‌گیرد. شما می‌توانید تمام قطعات داخلی دوربین را پس از جدا کردن آنها از کابل‌ها، یک‌باره بیرون بکشید. این کار برد پاور را در پشت مجموعه آشکار می‌کند و جدا کردن و تعویض آن را برای شما بسیار آسان خواهد کرد.

توصیه می‌شود برای مونتاژ مجدد قطعات، از فرآیند جداسازی قطعات خود فیلم بگیرید. همچنین، حتماً توجه داشته باشید که کدام کابل‌ها به کجای بردها وصل شده‌ و چگونه روی پین‌ها پیکربندی شده‌اند. بدین ترتیب می‌توانید تعمیر دوربین مداربسته را بدون مشکل انجام دهید.

 

۱۰ مشکل رایج دوربین‌های مداربسته و نحوه رفع آنها

درک مشکلاتی که در دوربین مداربسته شما رخ می‌دهد می‌تواند دشوار باشد، به همین دلیل ما نکات زیر را برای کمک به شما بیان می‌کنیم.

۱. قطعی برق و اتصالات دوربین

گاهی اوقات مشکل می‌تواند قطعی برق یا یکی از اتصالات سیستم دوربین مدار بسته باشد. دوربین‌های پروتکل اینترنت (IP) عموما دارای نشانگرهای LED هستند که برای انتقال داده‌ها به شبکه استفاده می‌شود، اما ممکن است در داخل دوربین پنهان شده باشد.

اگر LED‌های روی دوربین روشن نمی‌شوند، برای تعمیر دوربین مداربسته باید بررسی کنید که آیا دوربین از خارج تغذیه می‌کند. اگر دوربین شما از طریق برق و نه باتری تغذیه می‌شود، باید بررسی کنید که دوربین وات مناسب را دریافت می‌کند. زیرا برخی دوربین‌ها به وات بیشتری نیاز دارند.

۲. عدم پینگ شدن دوربین

با بررسی دایرکتوری دوربین، آدرس IP آن را پیدا کنید. هنگامی‌ که آدرس IP را پیدا کردید، می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند خود، آن را پینگ کنید تا قدرت اتصال را آزمایش نمایید. با پینگ کردن می‌توانید از حضور دوربین در شبکه مطمئن شوید.

در این صورت برای تعمیر دوربین مداربسته عبارت”cmd” را در قسمت سرچ ویندوز تایپ کنید. هنگامی ‌که یک صفحه سیاه باز شد عبارت “پینگ” و آدرس IP را در مقابل آن تایپ کنید. اگر روی صفحه نمایش پیغام «زمان پایان درخواست» یا «میزبان مقصد غیرقابل دسترسی» را دیدید. ببینید آیا دستگاهی که استفاده می‌کنید در شبکه دوربین شما قرار دارد یا خیر.

۳. نام کاربری / رمز عبور را بدانید

اگر دوربین به درستی پینگ می‌شود اما نمی‌توانید به آن وصل شوید، ممکن است نام کاربری یا رمز عبور را اشتباه وارد کرده باشید. در این صورت برای تعمیر دوربین مداربسته به دفترچه راهنما مراجعه کنید. نام کاربری و رمز عبور در این دفترچه نوشته شده است.

۴. تداخل در آدرس IP

اگر بیش از یک دوربین دارید، باید مطمئن شوید که آدرس‌های IP متفاوتی دارند، زیرا این امر می‌تواند مانع از دسترسی شما به یک یا همه دوربین‌ها شود.

۵. به روز نبودن سیستم عامل دوربین

مراقب باشید که دوربین شما به روز باشد. می‌توانید این کار را با اتصال به VMS و دسترسی به صفحه وب دوربین انجام دهید.

۶. نیاز به راه‌اندازی مجدد دوربین

گاهی اوقات این اولین کاری است که برای تعمیر دوربین مداربسته انجام می‌دهیم. سیستم را برای ۱۰-۲۰ ثانیه خاموش کرده و تنظیمات خود را دوباره وارد کنید. سپس دوربین را روشن کرده و امیدوار باشید که مشکل برطرف شده باشد.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای سیستم دوربین مدار بسته شما اتفاق بی‌افتد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

10 مشکل رایج دوربین‌های مداربسته
۱۰ مشکل رایج دوربین‌های مداربسته در تصویر مشاهده کیند.

سوالات متداول تعمیر دوربین مداربسته

با بررسی دایرکتوری دوربین، آدرس IP آن را پیدا کنید. هنگامی‌ که آدرس IP را پیدا کردید، می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند خود، آن را پینگ کنید تا قدرت اتصال را آزمایش نمایید. با پینگ کردن می‌توانید از حضور دوربین در شبکه مطمئن شوید.

توصیه می‌شود برای مونتاژ مجدد قطعات، از فرآیند جداسازی قطعات خود فیلم بگیرید. همچنین، حتماً توجه داشته باشید که کدام کابل‌ها به کجای بردها وصل شده‌ و چگونه روی پین‌ها پیکربندی شده‌اند. بدین ترتیب می‌توانید تعمیر دوربین مداربسته را بدون مشکل انجام دهید.

سنسور به طور مستقیم به لنز شما متصل می‌شود و همیشه حاوی یک تکه شیشه مربع یا مستطیل شکل مستقیماً در مرکز تخته است. برای تعمیر دوربین مداربسته در صورت خرابی سنسور لنز و برد IR باید برداشته شود.

{ “@context”: “https://schema.org”, “@type”: “FAQPage”, “mainEntity”: [{ “@type”: “Question”, “name”: “برای اطمینان از در شبکه بودن دوربین مداربسته باید چه اقداماتی انجام داد؟”, “acceptedAnswer”: { “@type”: “Answer”, “text”: “با بررسی دایرکتوری دوربین، آدرس IP آن را پیدا کنید. هنگامی‌ که آدرس IP را پیدا کردید، می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند خود، آن را پینگ کنید تا قدرت اتصال را آزمایش نمایید. با پینگ کردن می‌توانید از حضور دوربین در شبکه مطمئن شوید.” } },{ “@type”: “Question”, “name”: “برای مونتاژ مجدد قطعات چه کاری باعث میشود احتمال خطا کمتر شود؟”, “acceptedAnswer”: { “@type”: “Answer”, “text”: “توصیه می‌شود برای مونتاژ مجدد قطعات، از فرآیند جداسازی قطعات خود فیلم بگیرید. همچنین، حتماً توجه داشته باشید که کدام کابل‌ها به کجای بردها وصل شده‌ و چگونه روی پین‌ها پیکربندی شده‌اند. بدین ترتیب می‌توانید تعمیر دوربین مداربسته را بدون مشکل انجام دهید.” } },{ “@type”: “Question”, “name”: “برداشتن سنسور در صورت خرابی و تعمیر به چه شکل باید انجام شود؟”, “acceptedAnswer”: { “@type”: “Answer”, “text”: “سنسور به طور مستقیم به لنز شما متصل می‌شود و همیشه حاوی یک تکه شیشه مربع یا مستطیل شکل مستقیماً در مرکز تخته است. برای تعمیر دوربین مداربسته در صورت خرابی سنسور لنز و برد IR باید برداشته شود.” } }] }
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

//