آبی تِک | زندگی بر مدار امنیت
سبد خرید خالی است.

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد
نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد چگونه است؟ در این مقاله راجب آن گفته میشود.

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد مطلبی است که امروز قصد داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم. قبل از هر چیز بهتر است با هارد دیسک آشنا شوید. هارد دیسک نوعی دستگاه ذخیره‌سازی داده‌هاست که برای ذخیره و بازیابی انواع مختلف داده‌های دیجیتال استفاده می‌شود.

هارد دیسک نوعی فضای ذخیره‌سازی غیرفرار است. به این معنی که می‌تواند داده‌های ذخیره شده را در حالت خاموش نیز نگه دارد. استفاده از این نوع دستگاه ذخیره‌سازی از اوایل دهه ۱۹۶۰ مرسوم شد و تاکنون ادامه داشته است. به طوری که هر سال نوع جدیدی از آن با ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری وارد بازار می‌شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این میان مطرح می‌شود نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد است.

مهم‌ترین ویژگی‌ یک هارد دیسک، ظرفیت آن است. هارد دیسک‌های مختلف ظرفیت ذخیره‌سازی متفاوتی دارند. بیشترین ظرفیت ‌هارد دیسک مربوط به هارد دیسک از نوع SSD است. آیا واحد اندازه‌‌گیری ظرفیت هارد دیسک و روش محاسبه تقریبی آن را می‌دانید؟ در ادامه می‌توانید اطلاعات مفیدی در این مورد به دست آورید. اطلاعاتی که به شما کمک می‌کند تا از ‌هارد دیسک خود به طور کامل استفاده کنید.

اختلاف بین ظرفیت گزارش شده و ظرفیت واقعی هارد

قبل از نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد لازم است بدانید بین ظرفیت گزارش شده و ظرفیت واقعی هارد اختلاف وجود دارد. بسیاری از مردم هنگامی ‌که متوجه می‌شوند ‌هارد دیسک ۱ ترابایتی (۱ ترابایتی یا ۱۰۰۰ گیگابایتی) آنها فقط حدود ۹۳۱ گیگابایت ظرفیت قابل استفاده دارد، گیج می‌شوند. لازم است بدانید عوامل متعددی در تعیین ظرفیت گزارش شده یک درایو نقش دارند.

دلیل این امر وجود دو سیستم عددی مختلف است. سیستم‌هایی که برای بیان واحدهای ظرفیت ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. سیستم اول باینری یا دودویی است که می‌گوید یک کیلوبایت برابر با ۱۰۲۴ بایت است. سیستم عددی دوم اعشاری است که می‌گوید یک کیلوبایت برابر با ۱۰۰۰ بایت است.

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد با توجه به سیستم عددی دوم یعنی اعشاری انجام می‌شود. در واقع استاندارد صنعت ذخیره‌سازی همان سیستم اعشاری است. این در حالی است که نمایش دهدهی یک گیگابایت نسبت به نمایش باتری آن ظرفیت بیشتری را نشان می‌دهد. برای اطلاع از ظرفیت واقعی هارد دیسک خود، باید بدانید که از کدام واحد اندازه‌گیری پایه (دودویی یا اعشاری) برای نشان دادن ظرفیت استفاده می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث نمایش نادرست ظرفیت یک هارد دیسک شود، محدودیت‌های بایوس است. بسیاری از بایوس‌های قدیمی‌ از تعداد محدودی سیلندر پشتیبانی می‌کنند. اما آنچه بر نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد تاثیر مستقیم دارد همان تفاوت در سیستم دودویی و اعشاری است.

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد با توجه سیستم دودویی

در گذشته، متخصصان کامپیوتر متوجه شدند که ۱۰۲۴ یا ۲^۱۰ (دودویی) تقریباً برابر با ۱۰۰۰ یا ۱۰^۳ (اعشاری) است و شروع به استفاده از پیشوند “کیلو” به معنای ۱۰۲۴ کردند. این تبدیل حدودا تا دو دهه مورد استفاده قرار گرفت. زیرا همه کسانی که در مورد کیلوبایت (KB) صحبت می‌کردند می‌دانستند که این عبارت به معنای ۱۰۲۴ بایت است. با این حال، خرید کامپیوتر در بین دیگر افراد عادی جامعه نیز مرسوم شد و تعداد بسیار بیشتری از افراد صاحب این جعبه جادویی شدند. بدین ترتیب مساله نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد مطرح شد.

تقریباً یک شبه همه رایانه خریدند و متخصصان کامپیوترهای تجاری باید با فیزیکدانان و مهندسان و حتی با مردم عادی در مورد ظرفیت ذخیره‌سازی هارد دیسک صحبت می‌کردند. مردمی که بیشتر آنها می‌دانند که یک کیلومتر ۱۰۰۰ متر و یک کیلوگرم ۱۰۰۰ گرم است.

اغلب زمانی که دو یا چند نفر شروع به بحث در مورد ظرفیت ذخیره‌سازی می‌کنند، برخی به مقادیر باینری اشاره دارند و برخی دیگر بدون ایجاد تمایز بین این دو سیستم عددی به مقادیر اعشاری اشاره می‌کنند. این امر در گذشته باعث سردرگمی در زمینه نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد شده بود. در تلاشی برای رفع این سردرگمی، تولیدکنندگان بزرگ هارد دیسک تصمیم گرفتند هنگام بحث در مورد ظرفیت ذخیره‌سازی از مقادیر اعشاری استفاده کنند.

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد با توجه سیستم دودویی
نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد با توجه سیستم دودویی با اعداد اعشاری

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد با مثال

در این قسمت قصد داریم آموزش محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد را ارائه دهیم. فضای واقعی هارد دیسک و فضای نمایش شده آن متفاوت است. اما فاصله بین فضای واقعی و فضای نمایش داده شده در سیستم عامل یکسان است. در کاتالوگ هارد دیسک فضای ذخیره‌سازی به شرح زیر محاسبه می‌شود:

در حالی که فرمول محاسبه در حقیقت به صورت زیر است:

بنابراین، فضای نمایش داده شده کوچکتر از فضای واقعی است. فضای ذخیره‌سازی واقعی برای یک‌ هارد دیسک ۳۲۰ گیگابایتی به صورت زیر محاسبه می‌شود:

حال برای درک نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای ‌هارد، یک ‌هارد دیسک ۴۰۰ گیگابایتی را در نظر بگیرید:

پس ظرفیت واقعی یک هارد دیسک ۴۰۰ گیگابایتی حدود ۳۷۲ گیگابایت است. اگر اندازه فضای نمایش داده شده در سیستم عامل بزرگتر از فضای محاسبه شده طبق فرمول فوق باشد محصول به درستی کار می‌کند.

نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد به طور کامل

تا اینجا احتمالا با نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای ‌هارد آشنا شده‌اید. به طور کلی، اندازه ظرفیت ‌هارد دیسک که توسط یک سیستم عامل گزارش می‌شود، کمتر از مقدار اعلام شده توسط سازندگان است. اما واقعا علت این امر چیست؟

علاوه بر اختلاف بین سیستم دودویی و سیستم عددی اعشاری دلایل دیگری نیز وجود دارد. از جمله اینکه سیستم عامل فضایی از هارد را اشغال می‌کند یا فضایی برای فایل‌های سیستمی مورد نیاز است. اما مهم‌ترین دلیل همان تفاوت بین سیستم‌های عددی‌ است.

اجازه دهید یک ‌هارد دیسک ۱۲۰ گیگابایتی را به عنوان مثال در نظر بگیریم:

روش محاسبه ظرفیت ‌هارد به صورت زیر است:

در حالی که نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای ‌هارد عبارت است از:

هارد دیسک‌های مدرن به صورت مجموعه‌ای متوالی از بلوک‌های منطقی ظاهر می‌شوند و روش محاسبه ظرفیت‌ آنها، ضرب تعداد بلوک‌ها در اندازه بلوک است.

برای مشاهده  نرم افزار محاسبه تقریبی فضای هارد کلیک کنید.

واحد ظرفیت ‌هارد دیسک

در زمان تولید ‌هارد دیسک در آغاز سال ۱۹۵۶ از واحد مگابایت استفاده می‌شد. با گذشت زمان، مگابایت برای محاسبه ظرفیت ‌هارد دیسک بسیار کوچک بود. اکنون واحدهای اصلی ظرفیت ‌هارد، GB (گیگابایت) و TB (ترابایت) هستند. نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای ‌هارد نیز با توجه به این واحدها توضیح داده می‌شود. معمولاً سازندگان از این واحدها برای نشان دادن ظرفیت کل ‌هارد دیسک استفاده می‌کنند. به عنوان مثال،‌ هارد دیسک می‌تواند ۱۰۰ گیگابایت، ۱ ترابایت، ۱۲ ترابایت یا حتی بزرگتر باشد.

هارد دیسک اکسترنال نیز به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می‌شود که معمولاً از طریق USB به رایانه شما متصل خواهد شد. هنگامی که از ‌هارد اکسترنال استفاده می‌کنید، ممکن است با مشکل “هارد دیسک خارجی شناسایی نشد” مواجه شوید. این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و برای مقابله با آن باید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

هارد دیسک خارجی
هارد دیسک خارجی به وسیله USB وصل میشود.

جمع بندی

هارد دیسک ابزاری است که برای ذخیره داده‌های دیجیتالی استفاده می‌شود. این دستگاه یک فضای ذخیره‌سازی دارد که از آن تحت عنوان ظرفیت یاد خواهد شد. معمولا عددی که به عنوان ظرفیت ذخیره‌سازی یک هارد مطرح می‌شود واقعی نیست. برای محاسبه مقدار واقعی آن که البته به صورت تقریبی است باید فرق بین سیستم دودویی و عددی را بدانیم. بدین ترتیب می‌توانیم نحوه محاسبه ظرفیت تقریبی فضای‌ هارد را ارائه دهیم.

سوالات متداول محاسبه ظرفیت تقریبی فضای هارد

بیشترین ظرفیت ‌هارد دیسک مربوط به هارد دیسک از نوع SSD است.

خیر؛ محاسبه چندین روش دارد که در مقاله به آن اشاره شده است. همچنین نرم افزار محاسبه گر هم وجود دارد.

این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و برای مقابله با آن باید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

{ “@context”: “https://schema.org”, “@type”: “FAQPage”, “mainEntity”: [{ “@type”: “Question”, “name”: “بیشترین ظرفیت ‌هارد دیسک مربوط به کدام نوع هارد میباشد؟”, “acceptedAnswer”: { “@type”: “Answer”, “text”: “بیشترین ظرفیت ‌هارد دیسک مربوط به هارد دیسک از نوع SSD است.” } },{ “@type”: “Question”, “name”: “آیا محاسبه فضای هارد فقط یک روش دارد و حتما به صورت دستی باید انجام شود؟”, “acceptedAnswer”: { “@type”: “Answer”, “text”: “خیر؛ محاسبه چندین روش دارد که در مقاله به آن اشاره شده است. همچنین نرم افزار محاسبه گر هم وجود دارد.” } },{ “@type”: “Question”, “name”: “اگر هنگام استفاده از هارد اکسترنال با مشکل هارد دیسک شناسایی نشد مواجه شدیم چه کاری باید انجام بدهیم؟”, “acceptedAnswer”: { “@type”: “Answer”, “text”: “این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و برای مقابله با آن باید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.” } }] }
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

//